بعد از دويست سال چه كنم ؟!

شادروان مرحوم علي همدانيان اعتقادي راسخ به دين و اخلاق و دستگيري از بينوايان داشت، او درستكاري بي‌همتا در معامله و معاشرت بود و از هوشي سرشار در خواندن آينده برخوردار بود، قاطعيت و ميل مفرط به كار از خصوصيات با ارزش او محسوب مي‌شد. او از هر چيزي مي‌توانست بگذرد جز اخلال در توليد و هر اقدامي كه سرعت آن را كند مي‌كرد. او توليد را يكي از تجليات خداي خود مي‌دانست و در اين اعتقاد راه مبالغه مي‌پيمود. كاري را كه مي‌خواست شروع كند بر پايه آينده‌نگري بود، زماني كه اكثر بناهاي اصفهان اصلا با سيمان آشنا نبودند و اين محصول جزء مصالح ساختماني نبود، به تاسيس كارخانه سيمان اقدام كرد. اين در حالي بود كه سرمايه‌داران آن زمان، اكثرا در زمينه‌هايي سرمايه مي‌گذاشتند كه بتوانند آشكارا و ملموس  سود پولشان را ببينند، يعني ريسك نمي‌كردند ، اگر چهره سود تيره و تار بود پا پس مي‌كشيدند، اما چشمان تيزبين و آينده‌نگر علي ‌آقا در ظلمات رخنه مي‌كرد، آنگاه به سودهايي مي‌رسيد كه دود از سر رقيبان بلند مي‌شد! در علم اقتصاد به اين مي‌گويند ريسك حساب شده.

 

 

همه اصفهاني ها و بعضي از هموطنان ما اين مشهورترين جمله علي همدانيان را بايد شنيده باشند: بعد از دويست سال چه كنم؟! در ابتداي فعاليتهاي كارشناسي مربوط به مكان‌گزيني كارخانه سيمان اصفهان، كارشناسان آلماني تخمين زدند، كه اگر كارخانه سيمان با همين ظرفيت كار كند، معدن مجاور آن تا دويست سال ، مواد اوليه آن را تامين مي‌كند. علي همدانيان پس از شنيدن اين سخن از كارشناسان سوال مي‌كند: بعد از دويست سال چه كنم؟!
اين جمله معروف علي همدانيان از چنان شهرتي در اصفهان برخوردار است كه به صورت ضرب‌المثل در آمده و مردم هرگاه بخواهند از دورانديشي، حسابگري و آينده‌نگري در كار و توليد سخن به ميان آورند، اين جمله را نقل مي‌كنند.

 

ارتباط با ما

  • نشانی: اصفهان، خیابان عباس آباد، پلاک 238
  • تـلـفـن:  03132339333    
  • دورنگار:  03132367542
  • پـست الکترونـیـکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • ســامـانـه پیـامـکی: 30002666600012

امکانات سایت

1392 © کلیه حقوق این سایت متعلق به
موسسه خیریه علی و حسین همدانیان است.

توسعه و پشتیبانی توسط واحد فناوری اطلاعات