زنده ياد حسين همدانيان

زنده یاد حسین همدانیان در سال (1289هـ-ش) در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود، پدرش مرحوم حاج محمدرضا همدانی از تاجران سرشناس اصفهان بود. مرحوم حسین همدانیان با توجه به هوش و ذکاوت و آینده نگری از همان اوان جوانی فعالیت های صنعتی خود را در کنار برادر خود آغاز کرد. از جمله در سال 1329 با سرمایه گذاری در تاسیس شرکت سهامی ریسندگی و بافندگی بافناز (شهناز سابق) سهم بسزائی داشت و با تلاش خستگی ناپذیر و خلاقیت موجبات رشد و توسعه و شکوفائی آن شرکت را فراهم نمود.

 

 

همچنین در سال 1334 به عنوان یکی از سهامداران اصلی در تأسیس شرکت سیمان اصفهان که به عنوان چهارمین کارخانه سیمان ایران ایجاد گردید در ارتقاء ورشد و توسعه آن کوشش فراوانی مبذول نمود.

حسین همدانیان پس از فوت برادرش مسئولیت اداره واحدهای صنعتی مذکور را بر عهده گرفت و در سال 1344 دست به کار بزرگ و بی سابقه ای زد و «مؤسسه خیریه علی وحسین همدانیان» را بعنوان بزرگترین بنیاد خیریه و نیکوکاری درایران ایجاد و کلیه سهام و اموال منقول و غیرمنقول و کارخانه ها را به مؤسسه مزبور واگذار و به مدت چند سال امور جاری مؤسسه را همراه با دیگر اعضاء هیات امناء خیریه اداره نمود.

مرحوم حسین همدانیان در سال 1345 بخشی از سهام شرکت قند نقش جهان را خریداری نمود و در سال 1354 سرمایه مؤسسه را به میزان 8 میلیارد ریال به ثبت رساند. زنده یاد حسین همدانیان در خردادماه 1357 فوت نمود و در آرامگاه خانوادگی واقع در تخت فولاد اصفهان در کنار مزار برادر به خاک سپرده شد. بدون تردید کارها و خدمات اجتماعی این بزرگوار در زمینه ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی، درمانی، آموزشی، مذهبی، صنعتی و همچنین کمک به نیازمندان، دانشجویان و طلاب در یادها ماندگار خواهد ماند.

اکنون این مؤسسه سهامدار عمده بیش از 10 شرکت تحت پوشش میباشد و سالیانه میلیاردها ریال کمک عام المنفعه ارائه می نماید و چشم انداز آن در سالهای اخیر عبارت است از «ارتقاء مؤسسه به کارآمدترین خیریه غیر دولتی در کشور».

 

فعالیت های اجرائی:

تأسیس کارخانه بافناز (شهناز سابق) در سال 1329 در کنار برادر خود علی همدانیان

تأسیس و راه اندازی کارخانه سیمان اصفهان در سال 1334

تأسیس و راه اندازی یک واحد دامداری و دامپروری بزرگ در منطقه حسن آباد

خرید بخشی از سهام شرکت قند نقش جهان و فعال سازی آن در سال 1345

تأسیس بنیادخیریه علی وحسین همدانیان درسال1342که یکی ازبزرگترین بنیادخیریه ونیکوکاری در ایران تا زمان تأسیس

رئیس هیئت امنای خیریه علی وحسین همدانیان.

ارتباط با ما

  • نشانی: اصفهان، خیابان عباس آباد، پلاک 238
  • تـلـفـن:  03132339333    
  • دورنگار:  03132367542
  • پـست الکترونـیـکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • ســامـانـه پیـامـکی: 30002666600012

امکانات سایت

1392 © کلیه حقوق این سایت متعلق به
موسسه خیریه علی و حسین همدانیان است.

توسعه و پشتیبانی توسط واحد فناوری اطلاعات